PRP, ”Platelet Rich Plasma-platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulaması” adı verilen biyolojik tedavi yönteminin kısa adıdır. Uygulama; kişiden alınan küçük miktardaki kanın, amaca yönelik üretilmiş steril bir tüpe konularak santrıfüj edilmesiyle başlar, işlem sonucunda kan bileşenlerine ayrılır. Tüpten elde edilen az miktardaki “platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma “(PRP)’, yine aynı kişiye enjeksiyon yoluyla geri verilir. 

Toplamda yaklaşık 30 dakikalık bir uygulamadır. 

Plateletler (veya trombositler), hasarlı dokuların onarımını sağlamada gerekli, “büyüme faktörlerini” yapısında barındıran kan bileşenleridir. 

Normal koşullarda, dokularımızda bir hasar oluştuğunda,kanımız plateletleri bu dokuya toplanır ve bir onarım süreci başlatılır.  

Leke, kırışıklık ve sarkmaların oluşumu da, cildimizin maruz kaldığı çeşitli türlerdeki (ultraviyole,sigaraya maruz kalmış ciltlerde, çevresel hasar) hasarların sonucudur. 

Plateletleri yoğunlaştırarak bir dokuya vermek, bu hasarların giderilmesini kolaylaştıracaktır.  

12-18 ay sonra tekrarı yapılabilir.  

Kendi kanınızdan yapılan bir uygulama olduğu için,doğal cilt gençleştirme ve yenileme tedavilerini tercih edenlerin çok sık talep ettiği bir yöntemdir. 
 
PRP’nin Olumlu Etkileri;

-Cilt yenileme (en belirgin etkisi 15 gün içinde ciltteki matlık, donukluk düzelir.) 

-Cilt gençleştirme 

-Ton farklılıkları 

-Gözenek genişliği 

-Akne izleri 

-Göz çevresi ve göz altı dokunun sıkılaştırılması 

-Yara izleri 

-Saç dökülmeleri