İple yüz gençleştirme ve yüz germe; kişinin cildinde güvenli bir absorbsiyon etkisi oluşturan özel PDO tipi cerrahi ipler kullanılarak uygulanan bölgede kayda değer bir gerginlik ve kontur sağlayan oldukça güvenli, etkili, kalıcı ve pratik olan estetik uygulamadır.  

Günümüzün gelişmiş teknikleri ile yapılan, ameliyatsız iple yüz germe uygulamaları, cerrahi yöntemler kullanılarak yapılan yüz germe ve cilt gençleştirme uygulamalarına etkili ve güçlü bir alternatif olmuştur.  

Ameliyatsız iple yüz germe uygulamasının pek çok farklı tekniği olmakla beraber uygulamanın temel prensibi kılçıklı ya da düz olarak nitelendirilen polidioksanon (PDO) ya da intradermal tipte özel iplerle, uygulama bölgesindeki yumuşak dokuların yukarıya çekilerek gerilmesi üzerine kuruludur.  

Ayrıca ameliyatsız iple yüz germe uygulamasında, hastanın yüzüne yerleştirilen PDO iplere vücut olumlu bir şekilde reaksiyon gösterir. Bu sayede cilt açısından son derece önemli olan kolajen üretimi tetiklenmiş olur ve ciltte yoğun bir şekilde fibroblast içeren kollejen maddesinin üretiminin artması da sağlanır. Bu durum, iple yüz germe uygulamasında hedeflenen lifting ve antiaging etkisini de arttıran önemli bir olaydır.   

Ameliyatsız iple yüz germe uygulamasının etkileri kişide uygulama sonrasında hemen görülebilmektedir. Uygulamadan sonra zaman ilerledikçe, etki giderek daha fazla gözlemlenecek ve ortalama 90 gün içerisinde ameliyatsız iple yüz germe uygulamasının etkileri zirveye ulaşarak, kişinin yüzünde net bir şekilde ortaya çıkacaktır.  

İple ameliyatsız yüz germe uygulaması, yüzdeki etkinliğini 12 ay ile 24 ay arasında göstermektedir.  

Ameliyatsız iple yüz germe ve gençleştirme uygulaması 30 ile 45 dakika arasında sürmektedir.  

Ameliyatsız iple yüz germe, konusunda uzman bir hekim tarafından yapıldığı sürece son derece güvenli ve konforlu bir cilt sıkılaştırma ve yüz germe uygulamasıdır. Uygulama sonrasında hastanın cildinde hafif derece şişlik ve morlukların oluşması normaldir. İple yüz germe uygulamasında cildi germek amacıyla kullanılan ve polipreplen adı verilen cerrahi ipler, beyin ve kalp ameliyatları gibi hassas operasyonlarda da güvenle kullanılmaktadır.  

Ameliyatsız iple yüz germe uygulaması, yüzdeki kırışıklık ve sarkmalara karşı oldukça etkili bir yöntemdir. Bu uygulama göz kapaklarının altında bulunan kırışıklıklara, çene altı ve gıdı bölgesine, ağız, yanak ve dudaklarda bulunan kırışıklıklara, üst boyun bölgesindeki derin kırışıklıklara, kaz ayağı adı verilen göz kenarlarındaki kırışıklara yönelik olarak uygulanabilmektedir.  

İple yüz germe, özellikle 35 yaş ile 65 yaş arasındaki kişiler açısından uygun bir uygulamadır. Eğer yüz bölgesinde kırışıklık ve sarkmalar varsa, çene altı ve gıdı bölgesi olarak adlandırılan alanda sarkma ve kırışıklıklar mevcut ise, elastikiyetini kaybetmiş cilt yapısına sahip ola kişilerde ameliyatsız iğle yüz germe işlemi uygulanabilmektedir.  

İple Yüz Germe İşlemi Sonrası  

Ameliyatsız iple yüz germe tedavisinden sonra kişi günlük hayatına hemen geri dönebilmektedir. Uygulama sonrasında yüzde hafif derecede şişlik ve morluklar görülebilir, bu durum kısa bir süre sonra kendiliğinden kaybolacaktır. İple yüz germe uygulaması sonrasındaki ilk 2 – 3 gün boyunca ciltte hafif dereceli bir kaşıntı görülebilir, bu durum da bir süre sonra kendiliğinden kaybolacaktır. Uygulama sonrasında başı dik ve yüksek bir şekilde tutmak, şişlik ve morlukların görülmesi ihtimalini azaltabilir.  

Uygulamadan sonraki 20 günlük süreçte yüz bölgesine baskı uygulayacak, ovma, sert bir şekilde kaşıma, yüz üstü uyuma gibi aktivitelerden kaçınılması gereklidir.